Do akcji pozyskaliśmy Partnerów – firmy: Agrecol, BioAgris, Compo Polska, DCO, Targi Gardenia, Hamiplant, Koppert, W. Legutko, Marolex, Miodni.pl, ProBiotics Polska, Vilmorin Garden, Związek Szkółkarzy Polskich, media: Biznes Ogrodniczy, Lider Biznesu, Kocham ogród, Mój piękny Ogród, Przepis na ogród, Sielskie Życie, Weranda, Wydawnictwo Pasieka.
Akcja jest kontynuacją i rozszerzeniem akcji z poprzedniego roku. Skierowana jest do klientów centrów ogrodniczych, do każdego z nas. Jej celem jest uświadomienie wszystkim, iż to w jaki sposób żyjemy, w jaki sposób uprawiamy nasze ogródki i stosujemy środki ochrony roślin, jest bardzo istotne dla owadów zapylających, jak i małych zwierząt (ptaków, jeży, wiewiórek).
Chcemy pokazać, jakie są możliwości biologicznej ochrony roślin z wykorzystaniem organizmów pożytecznych, które zwalczają występujące na naszych roślinach szkodniki i choroby lub poprzez wytworzenie równowagi biologicznej w danym środowisku uniemożliwiają wystąpienie silnego porażenia roślin.
Chcemy uzmysłowić wszystkim, że ochrona biologiczna, to na dziś często jedyna skuteczna i bezpieczna metoda ochrony roślin. Metody biologiczne umożliwiają nam skuteczną ochronę roślin zarówno w domu jak i ogrodzie, nie wprowadzając jednocześnie zagrożenia dla ludzi czy zwierząt występujących w naszym otoczeniu.
Biologiczne metody ochrony roślin polecane w ogrodach i szklarniach:
• Dobroczynek gruszowy (Typhlodromus pyri) – jest niezastąpionym drapieżnym roztoczem wykorzystywanym do walki z przędziorkami, pordzewiaczami i szpecielami. Doskonale zimuje w naszych ogrodach
• Dobroczynek kalifornijski (Neoseiulus californicus ) – skutecznie zwalczy przędziorki i inne roztocza na roślinach, w pomieszczeniach, przez cały rok
• Larvanem jest skutecznym i bezpiecznym sposobem na uratowanie trawnika, truskawek i wielu innych roślin w naszym ogrodzie zaatakowanych przez pędraki lub opuchlaki.
• Grzyby z rodzaju Trichoderma zabezpieczą system korzeniowy naszych roślin przed porażeniem przez wiele chorób, jednocześnie sprzyjając jego silnej rozbudowie
• Dobrotnica szklarniowa umożliwia nam zwalczanie Mączlików szklarniowych (białych muszek)
• Biedronki doskonale radzą sobie ze zwalczaniem mszyc w naszych ogrodach, doskonale zimują.
Nadal Sprzyjamy pszczołom i innym dzikim zapylaczom!
Pszczołom zawdzięczamy przecież bardzo dużo, min. produkcję 1/3 globalnej żywności- musimy je wspomagać i chronić. W Polsce żyje 470 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych, oprócz pszczoły tzw. miodnej, hodowanej przez pszczelarzy, większość pszczół to samotnice, dzikie zapylacze mające bardzo ważny udział w zapylaniu roślin.
W dalszym ciągu uświadamiamy wszystkich, jak ważą rolę w życiu człowieka pełnią pszczoły i jak bardzo zależy nam na ich losie.
Namawiamy do zakładania w ogrodach, na balkonach, wokół domów letniskowych, na nieużytkach miejskich, gminnych itp., miejsc przyjaznych pszczołom, naturalnych siedlisk kwitnących łąk i roślin miododajnych, tzw. pszczelego pożytku.
Aby ułatwić aranżowanie otoczenia przyjaznego pszczołom i małym zwierzętom, przez cały sezon w Centrach Ogrodniczych zrzeszonych w PSCO dostępny będzie szeroki wybór roślin miododajnych, nasion łąk kwietnych, cebul, bylin, pełna gama produktów ekologicznych, bio-ziemie, bio-nawozy i biologiczne środki ochrony roślin do uprawy roślin jadalnych i ozdobnych, również żywe kokony murarek, hotele dla owadów, produkty pszczelarskie i artykuły do hodowli amatorskiej pszczół. Sprzedaż produktów wsparta jest o kompleksowe doradztwo i ulotki informacyjne.
Adresy Centrów Ogrodniczych na www.psco.org.pl