Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych szerząc ideę środowiska naturalnego promuje trend City Gardening. Ogrodnictwo stało się modne. Ludzie świadomie chcą żyć bliżej natury otaczając się roślinami, pozytywnie wpływać na ekologię, ochronę środowiska, oddziaływać na swoje zdrowie – jedząc warzywa i owoce z samodzielnych upraw.
Mieszkańcy miast szukają sposobów, by stworzyć sobie zieloną oazę w urbanistycznym środowisku. Miejskie ogrodnictwo staje się coraz bardziej popularne, z inicjatywy lokalnych społeczności, instytucji kulturalnych i władz powstają zielone ogrody na dachach, ogrody społeczne, wertykalne, łąki kwietne, ule dla pszczół miodnych i dzikich zapylaczy, ogrody warzywne, gdzie można wspólnie pracować i dzielić się zebranymi plonami.
Coraz więcej dzieje się też na balkonach i tarasach. Dla własnego relaksu i odpoczynku wśród roślin, ludzie tworzą zielone azyle nawet na niewielkich powierzchniach oraz samodzielne miniogródki z uprawą warzyw, owoców i ziół.
W myśl idei City Gardening PSCO propaguje aranżację zieleni wokół nas i namawia do działań ogrodniczych, które pozwolą stworzyć w najbliższym otoczeniu własną roślinną enklawę, miejsce, w którym będzie można przyjemnie spędzić czas i odpocząć. W pomieszczeniach domowych, w których najczęściej przebywamy warto otoczyć się roślinami, oczyszczające powietrze.
Niektóre rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze wokół i stwarzają zdrowsze warunki życia, polepszając nasze samopoczucie, uspokajając i wpływając na koncentrację. Dodatkowo niwelują niekorzystne działanie drobnoustrojów i alergenów. Do roślin tych należą przede wszystkim paprocie, palmy, fikusy, draceny i sansewiery. Przedstawiciele tych grup roślin powinni znaleźć się w każdym domu.
Na balkonie, tarasie i w innej najbliższej, przydomowej przestrzeni warto zasadzić drzewa i krzewy owocowe, kwiaty i rośliny miododajne przyciągające różne pożyteczne owady zapylające i stworzyć własne ogródki.
Miniaturowe drzewa owocowe nie tylko pięknie kwitną w miejskiej przestrzeni, ale też zapewniają całkiem duże zbiory. Z reguły nie wymagają przycinania. Wśród karłowatych odmian można znaleźć: śliwy, grusze, jabłonie, morele, czereśnie. Siedząc na balkonie czy tarasie możemy zjeść prosto z krzaka owoc pomidora, poziomki czy truskawki.
Do mini upraw warzywnych najlepiej nadają się m.in: cebulka dymka, pomidory koktajlowe, rzodkiewka, rukola; z ziół: bazylia, szczypiorek, mięta, tymianek, szałwia, rozmaryn.
Należy pamiętać jednak, że zioła i warzywa umieszczone w donicach potrzebują odpowiedniej ilości wody i nasłonecznienia. Obecnie coraz popularniejsze przy własnych uprawach stają się miniszklarnie, które nie tylko zapewniają odpowiednią wilgotność, ale też chronią rośliny przed zanieczyszczeniem i zimnem.
Warto również ożywić swój balkon i taras, zawieszając domki lęgowe dla ptaków lub hotele dla owadów. W centrach ogrodniczych działy z akcesoriami dla małych ogrodowych zwierząt są coraz większe i coraz bardziej wyspecjalizowane. Można kupić domki i pożywienie dla poszczególnych ptaków: wróbli, sikorek, jerzyków, czyżyków, jaskółek, można też nabyć odpowiednie domki dla dzikich zapylaczy: pszczół murarek, motyli, biedronek, złotookich.
Zapraszając zapylacze do swoich małych ogrodów, trzeba zadbać o zasadzenie roślin miododajnych, które zwabią owady i stworzą im pożywienie.
Zielone balkonowe azyle mają służyć naszemu relaksowi i odpoczynkowi. Warto wyposażyć je w meble i dodatki z naturalnych surowców. Modne jest drewno, naturalne tkaniny, plecionki, wiklina, słoma oraz tkane lub plecione wiszące kosze, bujane fotele, hamaki.
Warto wiedzieć, że kolorem 2020 roku jest niebieski i jego wszelkie odcienie.
Delikatny błękit po intensywne indygo możemy wprowadzić poprzez dodatki, ozdoby, donice i same kwiaty: szafirki, krokusy, hiacynty, bratki, lobelie, lawendy, irysy, hortensje.
Aranżując zieloną przestrzeń warto poszukać odpowiednich donic i niekonwencjonalnych rozwiązań. Możliwości jest wiele, można wybrać wiszące doniczki, zbudować pionowe konstrukcje z nimi, które stworzą nam przepierzenie, odgrodzą lub zbudują cieszącą oko zieloną ścianę.
Przy tworzeniu miniogródków warto skorzystać ze specjalnie opracowanych systemów skrzynek i odpowiednio dobranych pod uprawy podłoży.
Zadbać należy również o odpowiednie oświetlenie: lampy stojące, kinkiety, lampy solarne, lampiony czy świece, które zapewnią nam przyjemny klimat po zmroku.
Przy dużym nasłonecznieniu balkonów lub tarasów warto też wyposażyć się w parasole czy markizy.
Należy pamiętać, że ogród, nawet najmniejszy, to nie tylko rośliny, ale i odpowiednie, starannie dobrane narzędzia, odpowiednie podłoża wspomagające uprawy, biologiczne produkty do ochrony roślin, naturalne kompostowniki.
Jeśli pojawią się szkodniki, nie jest konieczne zwalczanie ich chemicznymi środkami, gdyż na rynku dostępne są biopreparaty. Jeszcze niewiele osób zdaje sobie sprawę, że pojawieniu się szkodników można skutecznie zapobiegać stosując metody ekologiczne – wyciągi roślinne czy żywe organizmy. Wszekie szkodniki, jak wszystko w przyrodzie, mają również swoich wrogów naturalnych, których możemy wykorzystać. I tak na mszyce można zastosować złotooki, a na przędziorki dobroczynki. Ciekawą grupę stanowią nicienie, które umożliwiają ekologiczną walkę z wieloma szkodnikami.
Centra ogrodnicze cały czas poszerzają asortyment związany z biologiczną ochroną roślin.
W tym sezonie oferują skuteczne metody walki z ćmą bukszpanową, ślimakami, różnymi grzybami i pleśnią.
Na balkonowych ogrodach warto zastosować również naturalne nawozy na bazie biohumusu lub kompost wytworzony we własnym gospodarstwie domowym. W zasadzie w każdym domu powstaje taka ilość odpadów organicznych, która po przekomposowaniu wystarczy nam do nawożenia miniogrodu i roślin w pojemnikach, a dzięki temu rośliny będą stabilniej i lepiej odżywiane, będą mały lepsze środowisko do życia, w efekcie tego będą mniej podatne na porażenie przez szkodniki czy choroby.
Dobrze oddać się ogrodniczym pracom już od wczesnej wiosny, aby aż do późnego lata spędzać czas, odpoczywając i rozkoszując się widokiem pięknie kwitnących kwiatów, błogim brzęczeniem pszczół, śpiewem ptaków, smakiem owoców, warzyw i ziół z własnych upraw.
City Gardening zdobywa coraz więcej miłośników. To nie chwilowa moda, lecz sposób na życie bliżej natury. Zapraszamy do centrów ogrodniczych, których asortyment, a przy tym pomocne doradztwo pracowników w pełni ułatwi zaaranżowanie zielonej przestrzeni, w której chętnie będziemy spędzać czas.
Zrzeszone w PSCO centra ogrodnicze mają w asortymencie swoich sklepów wszystko, co potrzebne jest do stworzenia zielonej aranżacji: rośliny, nasiona, doniczki, podłoża, środki ochrony roślin, narzędzia, meble, akcesoria wyposażenia wnętrz i do tego kompleksowo doradzają swoim klientom.
Zapraszamy!