Akcja skierowana jest do klientów Centrów Ogrodniczych, ma również charakter społecznego programu, którego celem jest uświadomienie wszystkim, jak ważą rolę w życiu człowieka pełnią pszczoły.
Ponieważ zależy nam na ich losie, namawiamy do zakładania z nami w ogrodach, na balkonach, wokół domów letniskowych, na nieużytkach miejskich, gminnych itp., miejsc przyjaznych pszczołom, naturalnych siedlisk kwitnących łąk i roślin miododajnych.• Celem akcji jest także rozszerzenie oferty produktów powiązanych z pszczołami w Centrach Ogrodniczych zrzeszonych w PSCO. Przez cały sezon dostępne są rośliny, byliny i nasiona kwiatów miododajnych, szeroka gama produktów ekologicznych – ziemie, nawozy i środki ochrony roślin do uprawy roślin jadalnych i ozdobnych.
W ofercie sklepów znajdują się również różnorodne produkty pszczelarskie i artykuły do hodowli amatorskiej pszczół i dzikich zapylaczy, po same żywe osobniki lub ich kokony.
Sprzedaż produktów wsparta jest o kompleksowe doradztwo oraz odpowiednio oznakowana.
Oddzielną pomoc w szerzeniu wiedzy i edukowaniu, zarówno pracowników Centrów Ogrodniczych, jak i samych klientów otrzymaliśmy poprzez program Miodni.pl
oraz z Zakładu Hodowli Owadów Użytkowych, Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i z Zakładu Biologii Środowiskowej i Apidologii
Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Dzięki pieniądzom pozyskanym od Partnerów, w sezonie 2018 akcja wsparta była widocznymi reklamami w poczytnych magazynach ogrodniczych: „Sielskie Życie”, „Mój piękny ogród”, „Garden&Trends”,” Kocham ogród”, „Przepis na ogród”
Informacje o akcji pojawiały się również w magazynach branżowych: „Lider Biznesu”, „Biznes Ogrodniczy”, „Pasieka24.pl”.
Powstała samodzielna strona na Facebook: Sprzyjamy pszczołom!
https://www.facebook.com/sprzyjamypszczolom/
Do rozpropagowania akcji przyczyniły się w dużej mierze akcje edukacyjne i promocyjne samych Centrów Ogrodniczych
Do akcji pozyskaliśmy Partnerów – firmy: Compo Polska, Gospodarstwo Szkółkarskie Łazuccy, Hamiplant, W. Legutko, Kiepenkerl, ProBiotics Polska, Lider Biznesu, Sielskie Życie, Mój piękny Ogród, Przepis na ogród, program Miodni.pl, Targi Gardenia, DCO, PNOS Ożarów, Plantpol, Twenthe Plant, Vilmorin Garden, Biznes Ogrodniczy, Kocham ogród, Pasieka24.pl
Pszczołom zawdzięczamy bardzo dużo. Pszczoły odpowiadają nie tylko za produkcję miodu, pyłku i innych potrzebnych produktów, biorą też udział w 90% zapyleń dokonywanych przez owady, dzięki temu są jednym z najważniejszych ogniw w funkcjonowaniu przyrody.
W Polsce żyje 470 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych, z czego tylko jeden z nich to pszczoła hodowlana przez pszczelarzy, tzw. miodna, a większość to pszczoły samotnice, dzikie zapylacze, żyjące w różnych miejscach, w różnych typach siedlisk.
Dzikie zapylacze mają bardzo ważny udział w zapylaniu roślin. Od pszczół miodnych są mniejsze i mniej „wybredne”, przez co oblatują większą liczbę roślin, również takich, do których nektaru pszczoły miodne nie potrafią się dostać.
Do dzikich pszczołowatych zaliczają się m.in.
– trzmiele,
– żyjące w pustych łodygach roślin murarki – nazwa pochodzi od sposobu, w jaki składają one jaja. Znajdują sobie rurki, np. puste w środku źdźbła trawy czy też dziury w murze. Składają w nich jaja i “murują” ścianki odgradzające jedno jajo od drugiego, spajając swoją śliną materiały dostępne w najbliższym otoczeniu.
– kopiące podziemne gniazda lepiarki,
– porobnice, żyjące w pionowych ścianach wąwozów i glinianych domów,
– w zapylaniu pomagają także motyle, osy, muchówki i chrząszcze.
Niestety, od jakiegoś czasu pszczołom wiedzie się coraz gorzej, w dużej mierze przez działalność człowieka. Dlatego musimy je wspomagać!
Pamiętajmy: to w jaki sposób żyjemy, w jaki sposób uprawiamy nasze ogródki i stosujemy środki ochrony roślin, jest bardzo istotne dla pszczół i innych zapylaczy.
Posadźmy w swoim ogrodzie, na balkonie, tarasie rośliny stanowiące tzw. pszczeli pożytek, a jednocześnie mających charakter roślin użytkowych lub ozdobnych,
Zostawmy kawałek zieleni przyjaznej tym owadom w swoim otoczeniu, Pozostawmy 10 proc. zielonej powierzchni w ciągu roku “w nieładzie”.
Ponieważ zależy nam na losie pszczół, namawiamy do zakładania z nami w ogrodach, na balkonach, wokół domów letniskowych, na nieużytkach miejskich, gminnych itp., miejsc przyjaznych pszczołom, naturalnych siedlisk kwitnących łąk i roślin miododajnych.
Posadźmy jak najwięcej roślin kwitnących, i to kwitnących o różnych porach roku, tak, aby owady mogły przez cały czas znaleźć pożytek w postaci pyłku lub nektaru.
Rośliny miododajne to rośliny pożytkowe o kwiatach barwnych i wonnych, kwitnące od marca do września i dostarczające pszczołom surowca do produkcji miodu – nektaru, spadzi i pyłku. Warto posadzić je w swoim otoczeniu; w ogrodzie, na balkonie, tarasie. Poniżej prezentujemy wybrane przykłady.
Podział roślin miododajnych:
Nektarodajne – Wrzos, Lawenda, Malina, Kocimiętka, Nostrzyk, Lucerna, Kapusta, Nawłoć, Lipa,
Pyłkodajne – Facelia, Klon jesionolistny, Leszczyna, Brzoza, Dąb, Wierzby,
Spadziodajne – Jodła, Świerk, Sosna, Modrzew, Lipa, Głóg
Podział roślin według pory kwitnienia:
Wczesnowiosenne – Podbiał pospolity, Wierzba, Klon zw. Borówka Czarna, Wrzosiec, Leszczyna,
Wiosenne – Rzepak, Rzepik, Drzewa owocowe, Mniszek, Wierzby, Ałycza,
Wczesnoletni – Koniczyna, Gorczyca, Lucerna, Nostrzyk, Rzepak, Bodziszek, Szałwia, Tojeść, Lawenda,
Letni – Lipa, Gorczyca, Lucerna, Nostrzyk, Facelia, Tojeść, Lawenda, Szałwia, Bodziszek,
Jesienny – Wrzosy, Astry, Facelia, Gorczyca, Nawłoć, Tojeść.
Jeśli chcielibyśmy zaprosić pszczoły do naszego ogrodu na stałe, to warto zaprzyjaźnić się z murarkami.
Murarka ogrodowa (Osmia rufa) to kuzynka pszczoły miodnej, należy do dzikich owadów zapylających – jest to niezwykle pracowita pszczoła, która jest niezastąpioną pomocą, sprzymierzeńcem dla każdego ogrodnika, działkowca, rolnika i sadownika, mimo że nie zyskujemy od niej miodu.
* Murarki są pszczołami wiosennymi i rozpoczynają loty już w pierwszej połowie kwietnia i są aktywne do przekwitnięcia kwiatów ( do końca czerwca).
* Jej nazwa pochodzi od sposobu budowania przez nią gniazd – muruje ona komórki lęgowe w pustych łodygach roślin, w trzcinie przy użyciu gliny i piasku zlepionych śliną.
* Od pszczoły miodnej murarka różni się zarówno wyglądem, jest nieznacznie mniejsza i z owłosieniem na całym ciele, ale i usposobieniem – jest pszczołą łagodną, nie żądli, gdyż nie ma wykształconego żądła. Jest więc przyjazna dla ludzi, a co za tym idzie bezpieczna dla dzieci.
* W przeciwieństwie do pszczół miodnych murarki nie wymagają latem naszej pomocy, gdyż są bardzo samodzielne. Na liście pokarmów murarki ogrodowej jest aż 150 gatunków roślin, w tym porzeczki, maliny, jeżyny, truskawki, mniszek, rzepak, wyka i wszystkie gatunki drzew owocowych.
* Latają nie dalej niż 100-300 m od gniazda, ale intensywnie zapylają rośliny w tym obszarze. Warto zatem je mieć w swoim ogrodzie, nie tylko po to, aby zwiększyć plony, ale także by polepszyć ich jakość.
* Przykładowy dom dla murarek jest niewielki i można go nabyć wraz z kokonami w Centrum Ogrodniczym.
* Murarki żyją niestety tylko 7-8 tygodni, po czym giną, ale wcześniej składają jaja, dając początek kolejnemu pokoleniu, które wylęga się w nowym sezonie następnej wiosny. W okresie zimowym kokony trzeba przechować w suchym, chłodnym miejscu do czasu osiągnięcia temperatury powietrza ponad 14 stopni C, a potem przenieść je do przygotowanego domku. Po wylęgu murarki opanowują przyległe pożytki kwietne i przystępują do zapylania, a my możemy ceszyć się z plonów ich pracy w postaci własnych owoców i warzyw.
Hodowla murarek nie jest skomplikowana, ryzyko niepowodzenia znikome, a korzyści z ich obecności są wielkie. Zachęcamy więc Państwa do wygospodarowania niewielkiej przestrzeni na swoim balkonie, ogródku czy w przydomowej szklarni na przyjęcie tych małych pszczółek.