Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych prowadz akcję i program społeczny: Sprzyjamy pszczołom!
- Akcja skierowana jest do klientów Centrów Ogrodniczych i ma również charakter społecznego programu, którego celem jest uświadomienie wszystkim, jak ważą rolę w życiu człowieka pełnią pszczoły.
- Ponieważ zależy nam na ich losie, będziemy namawiać do zakładania z nami w ogrodach, na balkonach, wokół domów letniskowych, na nieużytkach miejskich, gminnych itp., miejsc przyjaznych pszczołom, naturalnych siedlisk kwitnących łąk i roślin miododajnych.
- Celem akcji jest także rozszerzenie oferty produktów powiązanych z pszczołami w Centrach Ogrodniczych zrzeszonych w PSCO. Przez cały sezon dostępne będą rośliny, byliny i nasiona kwiatów miododajnych, szeroka gama produktów ekologicznych – ziemie, nawozy i środki ochrony roślin do uprawy roślin jadalnych i ozdobnych.
- W ofercie sklepów znajdą się również różnorodne produkty pszczelarskie i artykuły do hodowli amatorskiej pszczół i dzikich zapylaczy, po same żywe osobniki lub ich kokony.
- Sprzedaż produktów wsparta będzie o kompleksowe doradztwo oraz odpowiednio oznakowana.
- Oddzielną pomoc w szerzeniu wiedzy i edukowaniu zarówno pracowników Centrów Ogrodniczych, jaki samych klientów otrzymaliśmy poprzez program Miodni.pl
- Dzięki pieniądzom pozyskanym od Partnerów, akcja wsparta będzie widocznymi, półstronicowymi reklamami w poczytnych magazynach ogrodniczych: „Sielskie Życie”, „Mój piękny ogród”, „Garden&Trends”,”Kocham ogród”, „Przepis na ogród” oraz w pismach branżowych: „Lider Branży” i „Biznes Ogrodniczy”.
Warto wiedzieć:
Pszczołom zawdzięczamy bardzo dużo. Pszczoły odpowiadają nie tylko za produkcję miodu, pyłku i innych potrzebnych produktów, biorą też udział w 90% zapyleń dokonywanych przez owady, dzięki temu są jednym z najważniejszych ogniw w funkcjonowaniu przyrody.
W Polsce żyje 470 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych, z czego tylko jeden z nich to pszczoła hodowlana przez pszczelarzy, tzw. miodna, a większość to pszczoły samotnice, dzikie zapylacze, żyjące w różnych miejscach, w różnych typach siedlisk.
Dzikie zapylacze mają bardzo ważny udział w zapylaniu roślin. Od pszczół miodnych są mniejsze i mniej „wybredne”, przez co oblatują większą liczbę roślin, również takich, do których nektaru pszczoły miodne nie potrafią się dostać.
Do dzikich pszczołowatych zaliczają się m.in.
– trzmiele,
– żyjące w pustych łodygach roślin murarki – nazwa pochodzi od sposobu, w jaki składają one jaja. Znajdują sobie rurki, np. puste w środku źdźbła trawy czy też dziury w murze. Składają w nich jaja i “murują” ścianki odgradzające jedno jajo od drugiego, spajając swoją śliną materiały dostępne w najbliższym otoczeniu.
– kopiące podziemne gniazda lepiarki,
– porobnice, żyjące w pionowych ścianach wąwozów i glinianych domów,
– w zapylaniu pomagają także motyle, osy, muchówki i chrząszcze.
Niestety, od jakiegoś czasu pszczołom wiedzie się coraz gorzej, w dużej mierze przez działalność człowieka. Dlatego musimy je wspomagać!
Pamiętajmy: to w jaki sposób żyjemy, w jaki sposób uprawiamy nasze ogródki i stosujemy środki ochrony roślin, jest bardzo istotne dla pszczół i innych zapylaczy.
Posadźmy w swoim ogrodzie, na balkonie, tarasie rośliny stanowiące tzw. pszczeli pożytek, a jednocześnie mających charakter roślin użytkowych lub ozdobnych,
Zostawmy kawałek zieleni przyjaznej tym owadom w swoim otoczeniu,
Pozostawmy 10 proc. zielonej powierzchni w ciągu roku “w nieładzie”.
Ponieważ zależy nam na losie pszczół, namawiamy do zakładania z nami w ogrodach, na balkonach, wokół domów letniskowych, na nieużytkach miejskich, gminnych itp., miejsc przyjaznych pszczołom, naturalnych siedlisk kwitnących łąk i roślin miododajnych.
Posadźmy jak najwięcej roślin kwitnących, i to kwitnących o różnych porach roku, tak, aby owady mogły przez cały czas znaleźć pożytek w postaci pyłku lub nektaru.
Rośliny miododajne to rośliny pożytkowe o kwiatach barwnych i wonnych, kwitnące od marca do września i dostarczające pszczołom surowca do produkcji miodu – nektaru, spadzi i pyłku. Warto posadzić je w swoim otoczeniu; w ogrodzie, na balkonie, tarasie. Poniżej prezentujemy wybrane przykłady.
Podział roślin miododajnych:
Nektarodajne – Wrzos, Lawenda, Malina, Kocimiętka, Nostrzyk, Lucerna, Kapusta, Nawłoć, Lipa,
Pyłkodajne – Facelia, Klon jesionolistny, Leszczyna, Brzoza, Dąb, Wierzby,
Spadziodajne – Jodła, Świerk, Sosna, Modrzew, Lipa, Głóg
Podział roślin według pory kwitnienia:
Wczesnowiosenne – Podbiał pospolity, Wierzba, Klon zw. Borówka Czarna, Wrzosiec, Leszczyna,
Wiosenne – Rzepak, Rzepik, Drzewa owocowe, Mniszek, Wierzby, Ałycza,
Wczesnoletni – Koniczyna, Gorczyca, Lucerna, Nostrzyk, Rzepak, Bodziszek, Szałwia, Tojeść, Lawenda,
Letni – Lipa, Gorczyca, Lucerna, Nostrzyk, Facelia, Tojeść, Lawenda, Szałwia, Bodziszek,
Jesienny – Wrzosy, Astry, Facelia, Gorczyca, Nawłoć, Tojeść.
Rośliny o największej wydajności miodu z hektara:
Robinia akacjowa 600-1800 kg/ha
Facelia 180-1100 kg/ha
Klon polny 1000 kg/ha
Lipa drobnokwiatowa 300-1000
Przegorzan dwuletni 1000 kg/ha
Przegorzan trwały 1000 kg/ha
Wydajność miodu drzew i krzewów owocowych:
Agrest 60 kg/ha
Czereśnia 35 kg/ha
Jabłoń 20 kg/ha
Malina 50-100 kg/ha
Wydajność miodu roślin wysiewanych do gruntu z nasion:
Facelia 200-1000 kg/ha
Gorczyca 40 kg/ha
Gryka 100-500 kg/ha
Koniczyna biała 100 kg/ha
Nostrzyk 200-700 kg/ha
Rzepik oz. 100-300 kg/ha
Słonecznik 50-100 kg/ha
Wydajność miodu u bylin:
Ogórecznik 60-200 kg/ha
Mniszek 200 kg/ha
Szałwia lekarska 400 kg/ha
Tojeść 200-600 kg/ha
Kocimiętka 100-200 kg/ha
Nawłoć 100-200 kg/ha
Czyściec 500 kg/ha
Macierzanka 150 kg/ha
Lawenda 50-200 kg/ha
Wrzos 120 kg/ha
Wydajność drzew i krzewów Ozdobnych:
Wierzby biała i Iwa 150 kg/ha
Lipa drobnokwiatowa 300-1200 kg/ha
Lipa szerokolistna 200-300 kg/ha
Klon polny 100 kg/ha
Robinia akacjowa 600-1800
Irga błyszcząca 340 kg/ha
Śnieguliczka biała 190 kg/ha
Kasztanowiec 50 kg/ha
Rośliny, byliny i nasiona kwiatów miododajnych, szeroka gama produktów ekologicznych – ziemie, nawozy i środki ochrony roślin do uprawy roślin jadalnych i ozdobnych będą przez cały sezon dostępne w Centrach Ogrodniczych zrzeszonych w PSCO. W ofercie sklepów znajdą się również różnorodne produkty pszczelarskie i artykuły do hodowli amatorskiej pszczół i dzikich zapylaczy, po same żywe osobniki lub ich kokony.
Zapraszamy!
Partnerzy akcji: Compo, Gospodarstwo Szkółkarskie Łazuccy, Hamiplant,
W. Legutko, Kiepenkerl, Miodni.pl, Twenthe Plant, PNOS Ożarów, Gardenia, DCO, ProBiotics, Plantpol, Vilmorin Garden, Lider Biznesu, Biznes Ogrodniczy, Mój piękny ogród, Sielskie Życie, Garden&Trends, Kocham ogród, Przepis na ogród, Pasieka24.pl.