image
ul. Poznańska 15, 62-005 Owińska k/Poznania

STATUT PSCO

STATUT POLSKIEGO STOWARZYSZENIA CENTRÓW OGRODNICZYCH

Definicja Centrum Ogrodniczego: Centrum Ogrodnicze to miejsce, w którym prowadzi się sprzedaż detaliczną towarów i usług wykorzystywanych przy tworzeniu, pielęgnacji i upiększaniu otoczenia wszędzie tam, gdzie człowiekowi towarzyszą rośliny.

images

§ 1

1. Stowarzyszenie nosi nazwę „Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych”, w dalszych postanowieniach statutu zwane Stowarzyszeniem; i działa w oparciu o ustawę z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. Nr 20, poz.104) ze zmianami oraz na podstawie niniejszego Statutu.

2. Siedzibą Stowarzyszenia jest miejscowość Owińska k/Poznania, gm. Czerwonak, woj. wielkopolskie.

3. Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej.

§ 2

1. Stowarzyszenie posiada osobowość prawną.

2. Stowarzyszenie może używać pełnej nazwy Stowarzyszenia, jak również jego skrótu w języku polskim lub obcym, a także wyróżniającego go znaku graficznego.

3. Wzór znaku graficznego ustala Walne Zgromadzenie Członków.

§ 3

Stowarzyszenie zrzesza osoby fizyczne spełniające warunki określone w § 7 niniejszego Statutu. Wspierającymi członkami Stowarzyszenia mogą być osoby prawne i fizyczne. Stowarzyszenie może być członkiem innego stowarzyszenia zarówno krajowego jak zagranicznego o podobnych zainteresowaniach i charakterze.

§ 4

Czas trwania Stowarzyszenia nie jest ograniczony.

§ 5

Celem stowarzyszenia jest:

1. Działanie na rzecz rozwoju Centrów Ogrodniczych.

2. Reprezentowanie członków Stowarzyszenia wobec organów państwowych, samorządowych oraz innych podmiotów.

3. Podejmowanie i prowadzenie działań o charakterze szkoleniowym, edukacyjno- oświatowym, naukowym oraz kulturalnym na rzecz członków Stowarzyszenia oraz innych podmiotów i osób zainteresowanych działalnością Stowarzyszenia w zakresie zdobywania, upowszechniania i pomocy w pozyskiwaniu wiedzy niezbędnej bądź przydatnej w tworzeniu i prowadzeniu centrum ogrodniczego.

4. Inspirowanie i wspieranie działań służących doskonaleniu poziomu usług świadczonych przez centra ogrodnicze szczególnie w zakresie handlu, organizacji, zarządzania, ogrodnictwa, kształtowania i konserwacji terenów zieleni, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i ekologii.

5. Podejmowanie i prowadzenie działań doskonalących i podnoszących wiedzę ogrodniczą i biznesową członków Stowarzyszenia.

6. Inspirowanie i wspieranie działań służących szeroko pojętej edukacji z zakresu wiedzy i kultury ogrodniczej, przyrody i ekologii.

7. Podejmowanie działań mających na celu ochronę środowiska naturalnego.

8. Rozwijanie i promowanie wszelkich inicjatyw, postaw i działań sprzyjających podnoszeniu ogólnego poziomu kultury związanej z obcowaniem z przyrodą w szczególności z roślinami.

9. Upowszechnianie osiągnięć naukowo- badawczych i artystycznych służącej poprawie jakości produktów i usług oferowanych przez centra ogrodnicze, w szczególności w zakresie ochrony roślin, wprowadzania nowych produktów w tym odmian roślin oraz wspieranie bądź współudział w przedsięwzięciach związanych z prowadzeniem działalności badawczej i naukowej.

§ 6

Stowarzyszenie realizuje swoje cele statutowe przez:

1. Szkolenie członków i innych podmiotów zainteresowanych działalnością Stowarzyszenia.

2. Wszechstronne propagowanie metod i technik sprzedaży oraz pomoc w tworzeniu dobrego wizerunku rynkowego w zakresie relacji z klientem i dostawcą, a także doradztwo i pomoc organizacyjno-ekonomiczną.

3. Wszechstronne upowszechnianie i promocję wiedzy branżowej z zakresu ogrodnictwa, pielęgnacji terenów zieleni oraz funkcjonowania i misji centrów ogrodniczych, a także wiedzy służącej ochronie środowiska w tym wykorzystania źródeł energii odnawialnej, propagowaniu nowości naukowych przez: stosowne publikacje, organizowanie sympozjów, kursów, zjazdów, wykładów, odczytów krajowych i zagranicznych, uczestnictwo w krajowych i zagranicznych sympozjach, kursach, zjazdach, wykładach, odczytach; organizację krajowych i zagranicznych wyjazdów szkoleniowych lub promocyjnych.

4. Podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego, szczególnie przez uczestnictwo w akcjach służących propagowaniu działań w tym zakresie, jak również patronowanie takim akcjom.

5. Wymianę doświadczeń między członkami Stowarzyszenia, jak również przez współpracę z innymi stowarzyszeniami w kraju i zagranicą.

6. Działania mające na celu reklamowanie i promowanie celów i działalności Stowarzyszenia.

7. Prowadzenie działalności integrującej członków Stowarzyszenia poprzez aktywność kulturalną, rekreacyjną i towarzyską, inicjując tym samym współpracę i wzajemną pomoc członków Stowarzyszenia.

8. Współpracę i wzajemną pomoc członków Stowarzyszenia.

9. Działalność wystawienniczą, wydawniczą i prasową.

10. Wspieranie inicjatyw organizowanych przez inne podmioty zewnętrzne w zakresie pokrywającym się z celami Stowarzyszenia, głównie przez oficjalne popieranie lub patronowanie takim przedsięwzięciom, a także bezpłatne użyczanie logo Stowarzyszenia.

11. Współpracę z jednostkami badawczo rozwojowymi i naukowymi oraz inspirowanie działalności naukowej i oświatowej.

12. Inne działania sprzyjające rozwojowi statutowych celów i struktur Stowarzyszenia.

§ 7

1. Członkiem zwyczajnym stowarzyszenia może być każda osoba fizyczna będąca aktualnie lub w przeszłości właścicielem centrum ogrodniczego lub uczestnicząca w zarządzaniu centrum ogrodniczym.
2. O przyjęciu w poczet członków zwyczajnych decyduje Zarząd Stowarzyszenia po zapoznaniu się z pisemną deklaracją kandydata.
3. Członkiem wspierającym Stowarzyszenie może być każda osoba fizyczna lub prawna, która uzasadni swoje zainteresowanie działalnością centrów ogrodniczych, deklarująca pomoc finansową, rzeczową lub merytoryczną w realizacji celów Stowarzyszenia. O przyjęciu w poczet członków wspierających lub ich wykreśleniu decyduje Zarząd Stowarzyszenia.
4. Członkiem honorowym może być każda osoba fizyczna, której godność tę nada Walne Zgromadzenie Członków za szczególne zasługi dla Stowarzyszenia. Wniosek o nadanie honorowego członkostwa wraz z uzasadnieniem zgłasza zarząd Stowarzyszenia lub co najmniej 10 członków Stowarzyszenia.

 

§ 8

1. Członek zwyczajny Stowarzyszenia ma prawo:

1/ brać udział w Walnych Zgromadzeniach Członków,

2/ wybierać i być wybieranym do władz Stowarzyszenia,

3/ korzystać z pomocy Stowarzyszenia w zakresie jego działalności.

2. Do obowiązków członka zwyczajnego należy:

1/ aktywne uczestnictwo w życiu Stowarzyszenia,

2/ przejawianie inicjatywy na rzecz Stowarzyszenia,

3/ regularne opłacanie składki członkowskiej zgodnie z § 16 ust. 1 pkt. 3/ Statutu.

4/ przestrzeganie postanowień Statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia.

3. Członek wspierający i honorowy Stowarzyszenia ma prawo uczestniczenia w Walnym Zgromadzeniu Członków z głosem doradczym. Nie może być wybierany i wybierać do władz Stowarzyszenia.

4. Członek wspierający ma obowiązek wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń, przestrzegania statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia.

§ 9

1. Ustanie członkostwa następuje w drodze:

1/ wystąpienia,

2/ wykreślenia,

3/ wykluczenia.

2. Wystąpienie może nastąpić w każdym czasie na wniosek członka.

3. Wykreślenia dokonuje zarząd Stowarzyszenia w przypadku niepłacenia składek w okresie dłuższym niż rok lub śmierci członka.

4. Wykluczenie może nastąpić, gdy członek Stowarzyszenia:

1/ popełni przestępstwo ustalone prawomocnym wyrokiem sądu,

2/ działa na szkodę Stowarzyszenia,

3/ rażąco zaniedbuje obowiązki członkowskie,

4/ nie przestrzega etyki zawodowej.

5. Od decyzji zarządu o wykreśleniu przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia Członków, w terminie jednego miesiąca od daty otrzymania zawiadomienia. Od orzeczenia Sądu Koleżeńskiego o wykluczeniu członka przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia Członków w trybie wskazanym w § 22 Statutu.

§ 10

1. Władzami Stowarzyszenia są:

1/ Walne Zgromadzenie Członków,

2/ zarząd,

3/ komisja rewizyjna,

4/ sąd koleżeński.

2. Kadencja władz Stowarzyszenia trwa 3 lata. W przypadku zmniejszenia się składu władz poniżej limitów minimalnych wskazanych w Statucie przeprowadzone zostaną wybory uzupełniające.

§ 11

Władze Stowarzyszenia pochodzą z wyboru.

§ 12

1. Władze Stowarzyszenia obowiązane są przestrzegać prawo, postanowienia Statutu i w swej działalności kierować się zasadami demokracji, również samorządności.

2. Uchwały władz Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy ogółu członków – z wyjątkiem przypadków szczególnych, określonych niniejszym Statutem, w tym, z zastrzeżeniem postanowień § 15.

§ 13

1. Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zgromadzenie Członków.

2. Walne Zgromadzenie Członków zwoływane jest przez zarząd co najmniej raz do roku w formie stacjonarnej lub z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, w szczególności wideokonferencji, telekonferencji i innych dedykowanych systemów informatycznych, najpóźniej  do dnia 31 stycznia, z tym, że raz na trzy lata Walne Zgromadzenie Członków ma charakter sprawozdawczo-wyborczy.

3. O terminie, miejscu i porządku obrad zarząd powiadamia członków na piśmie listem poleconym lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, co najmniej 14 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia Członków.

§ 14

1. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków może być zwołane z inicjatywy zarządu, na wniosek komisji rewizyjnej lub na żądanie co najmniej 1/5 ogółu członków w formie stacjonarnej lub z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, w szczególności wideokonferencji, telekonferencji I innych dedykowanych systemów informatycznych.

2. Wniosek zawierający żądanie zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków powinien być pisemnie umotywowany.

3. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków rozpatruje sprawy wyłącznie, z powodu których zostało zwołane. Powinno odbyć się najpóźniej w ciągu 6 tygodni od złożenia wniosku na piśmie.

§ 15

1. Walne Zgromadzenie Członków wybiera każdorazowo przewodniczącego i sekretarza.

2. Walne Zgromadzenie Członków jest władne podejmować uchwały, jeżeli uczestniczy w nim co najmniej połowa członków zwyczajnych w pierwszym terminie, a bez względu na ilość uczestników – w drugim terminie.

3. Uchwały Walnego Zgromadzenia Członków zapadają zwykłą większością głosów, w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.

4. Uchwały dotyczące zmiany Statutu i rozwiązania Stowarzyszenia zapadają bezwzględną większością głosów przy obecności połowy uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie, oraz bezwzględną większością głosów, bez względu na liczbę uprawnionych do głosowania, w drugim terminie.

5. Uchwały Walnego Zgromadzenia Członków podejmowane są w głosowaniu jawnym, z wyjątkiem wyboru Prezesa Zarządu oraz uchwały w sprawie odwołania od decyzji zarządu w sprawie wykluczenia lub wykreślenia członka, które przeprowadza się w wyniku głosowania tajnego.

6. Walne Zgromadzenie zwołane z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej (zgodnie z § 13 pkt.2) może organizować głosowania w formie jawnej i niejawnej z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, w szczególności wideokonferencji, głosowania za pośrednictwem poczty elektronicznej lub dedykowanych systemów informatycznych, jeżeli mechanizmy systemu informatycznego umożliwiają i zapewniają takie głosowanie.

7. wykreślony

8. O wyniku głosowań nad uchwałami podjętymi Przewodniczący Walnego Zgromadzenia niezwłocznie zawiadamia członków uczestniczących w głosowaniu.

§ 16

1. Do kompetencji Walnego Zgromadzenia Członków należy:

1/ uchwalanie zmian w Statucie i strukturze organizacyjnej Stowarzyszenia,

2/ ocena działalności Stowarzyszenia i jego władz,

3/ określenie ogólnych zasad gospodarki finansowej, w tym także wysokości składek członkowskich,

4/ rozpatrywanie sprawozdań z działalności zarządu, komisji rewizyjnej i sądu koleżeńskiego,

5/ udzielanie zarządowi absolutorium na wniosek komisji rewizyjnej,

6/ wykreślony

7/ wybór i odwoływanie: prezesa zarządu, członków: zarządu, komisji rewizyjnej i sądu koleżeńskiego,

8/ podejmowanie decyzji o rozwiązaniu Stowarzyszenia,

9/ rozpoznawanie odwołań od uchwał zarządu i orzeczeń Sądu Koleżeńskiego,

10/ ustalanie wzoru znaku graficznego Stowarzyszenia oraz zasad jego stosowania i korzystania z niego przez poszczególnych członków Stowarzyszenia,

11/ nadawanie honorowego członkostwa w uznaniu szczególnych zasług dla Stowarzyszenia.

2. W głosowaniu nad udzieleniem zarządowi absolutorium nie mogą brać udziału członkowie zarządu Stowarzyszenia.

§ 17

1. Zarząd Stowarzyszenia składa się z 3 do 7 osób. Wyboru wszystkich członków zarządu w tym prezesa zarządu dokonuje Walne Zgromadzenie Członków.

2. Zarząd odbywa posiedzenia co najmniej raz w kwartale, w formie stacjonarnej lub z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, w szczególności wideokonferencji, telekonferencji i innych dedykowanych systemów informatycznych.

3. Zarząd podejmuje decyzje w formie uchwał, które są wiążące dla członków stowarzyszenia oraz jego organów, o ile statut nie stanowi inaczej.

3a. Uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów obecnych członków zarządu. W przypadku równej liczby głosów decydujący głos należy do Prezesa Zarządu.

3b. Do ważności uchwały wymagana jest obecność co najmniej połowy członków zarządu, chyba że statut lub przepisy prawa stanowią inaczej.

3c. Głosowanie nad uchwałami odbywa się jawnie, chyba że zarząd postanowi inaczej lub głosowanie dotyczy spraw osobowych.

4. Zarząd kieruje bieżącą działalnością Stowarzyszenia, a w szczególności:

1/ realizuje Statut i uchwały Walnego Zgromadzenia Członków,

2/ realizuje merytoryczny program Stowarzyszenia,

3/ reprezentuje Stowarzyszenie na zewnątrz i działa w jego imieniu,

4/ dysponuje funduszami Stowarzyszenia i zarządza jego majątkiem,

5/ zwołuje i organizuje Walne Zgromadzenie Członków,

6/ uchwala regulamin pracy biura Stowarzyszenia i określa jego etaty oraz wynagrodzenie pracowników,

7/ załatwia wszelkie inne sprawy nie należące do pozostałych władz Stowarzyszenia.

8/ uchwala regulaminy wewnętrzne związane z działalnością Stowarzyszenia

5. Do składania oświadczeń w imieniu Stowarzyszenia uprawnieni są: prezes Stowarzyszenia samodzielnie lub dwaj inni członkowie zarządu łącznie.

6. Stowarzyszenie może wyznaczyć jedną lub więcej osób jako pełnomocników, którzy będą upoważnieni do wykonywania określonych czynności lub do zajmowania się sprawami szczególnymi w imieniu Stowarzyszenia. Zakres i rodzaj czynności, jakie pełnomocnik może wykonywać, określa zarząd w uchwale powołującej pełnomocnika.

§ 18

1. Komisja rewizyjna składa się z 3 członków, w tym przewodniczącego.

2. Posiedzenie komisji rewizyjnej odbywa się co najmniej jeden raz w roku.

3. Członkowie komisji rewizyjnej mają prawo uczestniczyć w posiedzeniach zarządu z głosem doradczym.

§ 19

1. Do zadań komisji rewizyjnej należy:

1/ kontrola co najmniej raz w roku działalności statutowej oraz finansowej Stowarzyszenia,

2/ przedkładanie zarządowi wniosków z bieżącej kontroli,

3/ składanie Walnemu Zgromadzeniu Członków, co najmniej raz w roku, oceny działalności zarządu i przedstawienie wniosków – w tym wniosku dotyczącego absolutorium dla zarządu,

4/ wnioskowanie pod adresem zarządu zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków.

§ 20

1. Sąd koleżeński składa się z przewodniczącego i dwóch członków.

2. Przewodniczącego wybierają sędziowie ze swego grona nie później niż w 14 dni po wyborach

3. Walne Zgromadzenie Członków może uchwalić regulamin, określający w szczególny sposób tryb pracy sądu koleżeńskiego

4. Sąd koleżeński wymierza następujące kary:

1/ upomnienie,

2/ nagana,

3/ zawieszenie w prawach członka na okres do 3 lat,

4/ wykluczenie z szeregu Stowarzyszenia.

5. Postępowanie przed sądem koleżeńskim wszczyna się na wniosek zainteresowanego lub na wniosek zarządu.

§ 21

1. Do zakresu działania sądu koleżeńskiego należy:

1/ rozstrzyganie wszelkich sporów pomiędzy członkami Stowarzyszenia na wniosek zainteresowanych,

2/ orzekanie o wykluczeniu członka z szeregu Stowarzyszenia za czyny opisane w § 9 ust. 4,

3/ stosowanie innych kar wymienionych w § 20 ust. 4 Statutu w przypadku stwierdzenia naruszenia przez członka Stowarzyszenia obowiązków statutowych lub etyki zawodowej,

4/ przedstawienie raz w roku sprawozdania Walnemu Zgromadzeniu Członków.

§ 22

Od orzeczeń sądu koleżeńskiego przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia Członków w terminie jednego miesiąca od doręczenia orzeczenia wraz z pisemnym uzasadnieniem.

§ 23

1. Na majątek Stowarzyszenia składają się nieruchomości i ruchomości oraz fundusze pochodzące ze składek członkowskich, dotacji, darowizn i zapisów.
2. Majątek Stowarzyszenia służy realizacji jego statutowych celów.

§ 24

Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą:

1/ w zakresie określonym w Polskiej Klasyfikacji Działalności (Rozporządzenie Rady Ministrów 18.12.2024 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (zwanej dalej: „PKD2025”):

46.22.Z – Sprzedaż hurtowa kwiatów i roślin,

58.13.Z – Wydawanie czasopism i pozostałych periodyków

63.92.Z – Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji

74.99.Z – Wszelka pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana

82.30.Z – Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów

82.40.Z – Pośrednictwo w zakresie działalności wspomagającej prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowane

93.29.B – Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana

94.99.Z – Działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana

2/ na ogólnych zasadach określonych w odrębnych przepisach,

3/ jeżeli podjęcie działalności gospodarczej wymaga uzyskania zezwolenia lub koncesji to Stowarzyszenie podejmie taką działalność po uzyskaniu właściwego zezwolenia lub koncesji,

4/ dochód z działalności gospodarczej Stowarzyszenia służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.

§ 25

W przypadku podjęcia uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zgromadzenie Członków wyznacza likwidatorów i określa sposób przeprowadzenia likwidacji majątku Stowarzyszenia.

§ 26

Rok obrachunkowy dla Stowarzyszenia rozpoczyna się od dnia 1 października każdego roku i trwa do 30 września.

§ 27

W sprawach nie uregulowanych niniejszym Statutem mają zastosowanie przepisy Ustawy – Prawo o stowarzyszeniach.

POBIERZ STATUT POLSKIEGO STOWARZYSZENIA CENTRÓW OGRODNICZYCH

Call Now Button